اسما خداوند متعال

بهداشت حرفه ای گناباد - مزایا و معایب لامپهای کم مصرف

بهداشت حرفه ای گناباد

GONABAD OCCUPATIONAL HEALTH

مزایا و معایب لامپهای کم مصرف

لامپ‌هاي               LED                                                        
                                      

با توجه به اهميت يافتن بحث صرفه جويي در مصرف انـرژي، روشهايي كه بتوان از طريق آنها در زمينه توليد و يا مصـرف انرژي بهبود حاصل نمود، مورد توجه قرار گرفته انـد يكي از روش هاي بهينه سازي مصـرف انـرژي ،جايگزيني لامپهای هاي التهابي، گـازي و فلورسـنت بـا نـوع جديدي از لامپ ها به نام لامپ هاي LED ميباشد .

مزایای لامپهای LED

1-     عایق در برابر آب

2-    مقاوم در برابر ضربه به طوریکه به راحتی قابل شکستن نمی باشد.

3-    حرارتی که تولید میکند بسیار کم می باشد.

4-   راندمان نوری آن بسیار بالا در حدود 95%  می باشد ، در حالیکه در لامپهای هالوژن حدود 5% می باشد.

5-    در رنگهای خالص  متنوع می باشد.

6-   قابلیت استفاده به صورت چشمک زن با فرکانس و زمان دلخواه.

7-    طول عمر 50000 ساعت کارکرد.

 

8-   ولتاژ مصرفی به شدت پایین ، حدود يك دوازدهم لامپ‌هاي معمولي بوده و در صورتي كه از اين لامپ‌ها در معابر عمومي و راه‌هاي كشور استفاده شود، صرفه‌جويي زيادي در مصرف برق در كشور رخ خواهد داد.

9-    فاقد تولید پرتو ماوراء بنفش و مادون قرمز است.

10-  جایگزین جهانی است.

11- البته قيمت اين نوع لامپ‌ها گران‌تر از لامپ‌هاي معمولي است، ولي مصرف كم آن‌ها و عمر بالاي آن‌ها استفاده و خريد اين نوع لامپ‌ها را كامل توجيه‌پذير مي‌كند.

لامپهای کم مصرف CFL     

لامپهاي کم مصرف لامپهاي فلوروسنتي يا مهتابي هستند.لامپهاي کم مصرف همانند لامپهاي فلوروسنتي لوله اي هستند که براي توليد نور سفيد به ميزان 5 ميليگرم "جيوه" (quicksilver) استفاده مي شود. لامپهاي مهتابي بر خلاف لامپهاي رشته اي که 5 درصد انرژي را به نور تبديل مي کند قادرند 95 درصد انرژي را به نور تبديل کنند.

مطالبی که در رابطه با لامپهای کم مصرف باید بدانیم:

1-     با توجه به اینکه جیوه مصرفی در این لامپها سمی است ،انتشار اين ماده در محيط، اثرات نامطلوبي بر روي مغز جنين، عقيم شدن، سردرد و کاهش حافظه دارد. از اين رو در حال حاضر در دنيا استفاده از اين ماده در توليد "ترموستات" و "دماسنج" ها ممنوع اعلام شده است. مشکل اصلي اين ماده سمي زماني است که لامپهاي کم مصرف شکسته مي شود و جيوه آن در محيط منتشر مي شود .زماني که لامپهاي فلوروسنتي فشرده شکسته مي شود پودر جيوه بر روي وسايل و اشياي موجود در محيط مي نشيند که در اين صورت لازم است ضمن استفاده از دستکش و دستمالهاي تنظيف، سيستمهاي تهويه، برودتي و جاروبرقي خاموش شود تا از انتشار آن در محيط زيست جلوگيري شود. علاوه بر اين، لامپهاي کم مصرف بايد در مراکز بازيافت ويژه اي جمع آوري شود تا با زباله هاي معمول معدوم نشوند.

2-    لامپهاي کم مصرف از تغيير فرکانس (شدت و ضعف نور) برخوردار هستند که اين امر موجب آسيب رساندن به چشم مي شود.

3-    يونيزاسيون نورهاي لامپهاي فلوروسنتي در دراز مدت اثرات تخريبي بر روي بافت هاي پوست ايجاد مي کند از اين رو بر اساس پروتکلهاي جهاني استفاده از اين لامپها در سوله هاي جوجه کشي، مرغداري ها، گاوداريها و صنايع تبديل چون پوست و چرم که زمينه هاي فساد آنها را فراهم مي کند جلوگيري مي شود.

4-   استفاده از لامپهاي کم مصرف رنگي اثرات نا مطلوب کمتري نسبت به لامپهاي کم مصرف نور سفيد دارد.

5-    استفاده از لامپهاي فلوروسنتي فشرده (کم مصرف) در مراکز و محيط هاي عمومي و نصب آن در ارتفاع سه متر از راهکارهاي کاهش اثرات تخريبي آن است.

6-   لامپهاي CFL يا کم مصرف متشکل از لوله هاي شيشه اي هستند که در صورت وارد آمدن ضربه، مي شکنند لذا همواره بايد از پايه لامپ آن را باز و بسته کرد و هيچگاه با فشار زياد اين نوع لامپها را داخل سوکت با استفاده از لوله هايش نچرخانيد زيرا احتمال شکسته شدن شيشه آن وجود دارد. ضمن آنکه هنگام خريد لامپ کم مصرف نيز بايد به مرغوبيت و استاندارد بودن آن توجه شود.

7-    لامپهاي کم مصرف بدون حباب در فاصله کمتر از 30 سانتيمتري(مثل چراغ مطالعه) استفاده نشود تا از اثرات نا مطلوب بلند مدت بر سلامتي جلوگيري شود.

راهنماي زير در زمينه تميز کردن مناسب و دور انداختن لامپهای کم مصرف شکسته شده  مي تواند هرگونه ريسکي را به حداقل برسانيد:

- اگر در اتاق کوچکتر از 3 در 5/2 متر مربع شکستن لامپ رخ داده است 15 دقيقه آنجا را ترک کنيد.

- در صورت امکان پنچره ها را باز کنيد تا هواي اتاق تهويه شود.

- همه خرده شيشه ها و ذرات ريز بدون استفاده از جاروبرقي جمع آوري شود چرا که جارو برقي مي تواند جيوه را در هوا منتشر کند.

- اگر مجبور به استفاده از جارو برقي هستيد پنجره هاي اتاق را باز کنيد و پس از جارو کشيدن کيسه جارو برقي را تخليه کرده و داخل محفظه را با دستمال مرطوب تميز کنيد.

- خرده هاي شکسته شده را در کيسه پلاستيکي در بسته قرار دهيد و محدوده را با پارچه مرطوب پاک کنيد تا هرگونه خورده ريزه هاي بسيار کوچک و ظريف شيشه پاک شود. پارچه به کار رفته را نيز در ظرف پلاستيکي قرار دهيد.

- در صورتي که قطعات لامپ شکسته شده بر روي فرش ريخته باشد قطعات آن را با استفاده از دو مقوا از روي فرش جمع آوري کنيد و قطعات ريز را با نوار چسب از سطح فرش جمع آوري کنيد. در صورت امکان فرش را در فضاي آزاد تکان دهيد تا ذرات آن کاملا ريخته شود.

- براي دفع زباله حاصله اجزا را داخل کيسه نايلوني قرار داده و در آن را ببنديد و در سطل زباله قراردهيد.

مهدی بیگی

کارشناس بهداشت حرفه ای گناباد

+ نوشته شده در  دوشنبه ششم دی ۱۳۸۹ساعت 19:23  توسط مهندس مهدی بیگی  |